Nový zákon o úvěru pro spotřebitele a další chystané novinky v hypotékách a realitách

V nejbližší době se chystá vyjít v platnost nový zákon o úvěru pro spotřebitele a přijdou i další novinky v hypotékách a realitách, pojďme si je shrnout.

Nový zákon o úvěru pro spotřebitele vyjde v platnost pd prosince 2016 a bude pro hypotéky například znamenat to, že můžete splatit každý rok bez poplatku až 25% jistiny. Dále budete moci prodat nemovitost i během fixace anebo při nenadálé události splatit celý úvěr. Dále budou nižší penále v případě, že nebudete splácet včas.

Pro banky tyto novinky budou znamenat vyšší administrativu a navíc, podle nového zákona budou přímo zodpovědné, pokud poskytnou klientovi půjčku, kterou nemůže splácet. Můžeme tedy pravděpodobně čekat i zvýšení cen hypoték. Přemýšlíte-li o nákupu domu nebo bytu, možná je nejvyšší čas.

Další chystanou novinkou ve formě regulace je doporučení od ČNB, která tlačí na banky, aby poskytovali méně úvěrů s vysokým LTV. V praxi to bude znamenat, že na nákup nemovitosti budete potřebovat více vlastních finančních prostředků. Začátkem listopadu 2016 navíc začne platit pravidlo, že daň z převodu nemovitosti platí vždy kupující. Se zmíněnými novinkami očekáváme, že vzroste poptávka po pronájmech.

Zpět na seznam aktualit


Facebook  Twitter